Si të ndaloni së qeni i vetmuar (dhe shenja paralajmëruese me shembuj)

Si të ndaloni së qeni i vetmuar (dhe shenja paralajmëruese me shembuj)
Matthew Goodman

A tingëllojnë të njohura fjalët "i vetmuar" ose "i vetmuar" kur njerëzit ju përshkruajnë?

Më pëlqen të kaloj kohë vetëm duke luajtur videolojëra ose duke u kujdesur për bimët e mia, kështu që e kuptoj ndjenjën e të mos "jetuarit sa duhet" (dhe ndoshta edhe të humbas jetën sepse po rri shumë në shtëpi).

Me kalimin e viteve, kam mësuar strategjitë e saj për të shmangur shmangien e saj në një aftësi.

Ne, njerëzit, jemi krijesa sociale dhe nga ne pritet të ndërveprojmë me të tjerët, qoftë në punë apo në një mjedis social. Por, për fat të keq, shoqëria ndonjëherë mund të na bëjë të ndihemi si një kunj katror në një vrimë të rrumbullakët - pa marrë parasysh sa shumë përpiqesh, thjesht nuk mund të përshtatesh.

Mund të përfundoni duke menduar se nuk keni asgjë interesante për të thënë rreth të tjerëve dhe kjo mund ta bëjë vërtet të vështirë krijimin e miqve.

Në këtë artikull, ne do të diskutojmë arsyet e mundshme pse mund t'ju turpëroni nga të tjerët><1 0>Megjithëse ka përfitime nga koha e qetësisë, mospasja e opsionit për të parë miqtë mund të jetë e vetmuar.

Ju mund të pyesni veten se si të dilni më shumë kur ju pëlqen të qëndroni në shtëpi, por në fund të fundit, për shkak të çështjeve të tilla si ndryshimet e punës, prindërimi dhe madje apatia, ne duhet të punojmë më shumë për të qenë social pasi të kemi hyrë në të tridhjetat.

Fatmirësisht, edhe nëse jeni natyrshëm introvert, ka hapa që mundenitakoni njerëz interesantë, bëni miq të rinj, argëtohuni dhe ndoshta gjeni dikë me të cilin mund të jeni të pajtueshëm dhe të interesuar për të.

Të bëheni më të izoluar me kalimin e moshës

Mund të ishte dukur e lehtë të bëni miq kur ishit më të rinj. Në atë kohë ndoshta keni qenë më i shoqërueshëm, energjik dhe i etur për të takuar njerëz të rinj. Por, për fat të keq, kërkon më shumë kohë dhe përpjekje për të bërë miq të rinj si i rritur.

Një studim i fundit nga Universiteti i Kansasit raportoi se që dy persona të ndihen si miq, duhet të kalojnë së paku nëntëdhjetë orë së bashku.[]

Megjithatë, edhe pse mund të jetë më e vështirë të bësh miq ndërsa rritesh, takimi me njerëz të rinj mund të jetë një përvojë thellësisht shpërblyese.

Të jesh i shoqërueshëm kur je i ri ka kuptim nga pikëpamja evolucionare - kjo të ndihmon të krijoni miqësi dhe potencialisht të gjeni një partner jete. Pra, edhe nëse jeni natyrshëm introvert, në adoleshencë dhe në të njëzetat, ishte normale të kalonit çdo të premte dhe të shtunë natën me grupe njerëzish.

Por, ndërsa jeni rritur, mund të vini re se preferoni një natë në shtëpi pa ndonjë plan social.

Në fakt, edhe ekstrovertët raportojnë këtë fenomen të pjekjes së brendshme;<1 kjo thjesht do të thotë se jeni bërë më i qëndrueshëm emocionalisht ndërsa jeni rritur dhe se nuk keni nevojë për aq emocione për t'u ndjerë të kënaqur si më parë.

Hulumtimet madje kanë treguar sepersonalitetet nuk janë aq të fiksuar sa mund të kishim besuar dikur.[] Me kalimin e moshës, prioritetet tona ndryshojnë dhe ne maturohemi, shpesh për shkak të rritjes së përgjegjësisë në punë ose në shtëpi.

Megjithatë, rritja nuk do të thotë se duhet të bëheni krejtësisht të izoluar – është ende e shëndetshme dhe e rëndësishme të shkoni në punë dhe netët e miqve.

<4H1t, J. Smith. ., Layton, J. B. (2010). Marrëdhëniet sociale dhe rreziku i vdekshmërisë: Një rishikim meta-analitik. PLoS Medicine, 27; 7 (7)

 • Srivastava, S., John, O., Gosling, S., Potter, J. (2003). Zhvillimi i personalitetit në moshën madhore të hershme dhe të mesme: Set si suva apo ndryshim i vazhdueshëm? Journal of Personality and Social Psychology. 84. Fp1041-53.
 • Hall, J. (2018). Sa orë duhen për të bërë një mik? Journal of Social and Personal Relationships, 36 (4) .
 • Curtis, R. C., Miller, K. (1986). Besimi i tjetrit ju pëlqen ose nuk ju pëlqen: Sjelljet që bëjnë të vërteta besimet. Journal of Personality and Social Psychology, 52 (2) , Pp284-290.
 • 5>

  merrni drejtimin për t'u bërë më social.

  Shihni udhëzuesin tonë të plotë se si të bëheni më socialë.

  Më poshtë janë disa udhëzime për t'u bërë më social:

  1. Vendosni synime sociale

  Thjesht të duash të jesh më social nuk mjafton. Ju duhet të nxisni ndryshimin duke vendosur synime dhe parametra të qarta sociale për të cilat mund të punoni.

  Për shembull, ndoshta qëllimi juaj është të dilni më shumë dhe të flisni me njerëzit; hapat që ndërmerrni drejt arritjes së këtij qëllimi duhet të bazohen në llojin e lidhjes që dëshironi të bëni.

  Mendoni se çfarë lloji të një personi është ai që dëshironi të takoni - është një qëllim miqësie apo një qëllim biznesi? Pasi ta kuptoni këtë, bazoni aktivitetet që bëni rreth tij.

  2. Përqendrohuni në atë që ju pëlqen në atë që duhet të bëni

  Mendoni për elementët e të qenit social që ju pëlqejnë; ndoshta është të provosh gjëra të reja, të shohësh një film të ri, të hash ushqim që nuk e ke ngrënë kurrë më parë, të vishesh ose të dëgjosh histori gazmore të mikut tënd.

  Përqendrimi në pjesët pozitive të të qenit social do të ndihmojë për të lehtësuar çdo shqetësim që mund të keni për të dalë.

  3. Filloni pak

  Mos u hidhni në kokë fillimisht – nëse doni të bëni ndryshime të qëndrueshme në aftësitë tuaja sociale, duhet të filloni duke kuptuar se çfarë funksionon për ju.

  Zgjeroni zonën tuaj të rehatisë pak nga pak, për shembull, nëse jeni mësuar të kaloni kohë me një ose dy miq të ngushtë, atëherë ndoshta shkoni njëhap më tej duke sugjeruar që herën tjetër të sjellin me vete dikë që ju nuk e njihni.

  4. Vendosni afate dhe shpërblejeni veten

  Vendosja e një afati është një mënyrë e shkëlqyeshme për ta mbajtur veten të mos bëheni shumë të izoluar. Po i vendos një pikë fundore zakoneve të tua të eremitit dhe po përgatitesh mendërisht për të dalë nga shtëpia.

  Nëse arrin të përmbushësh afatin tënd, shpërbleje veten me diçka që zakonisht të pëlqen kur je jashtë. Ndoshta është aq e thjeshtë sa të porosisësh ëmbëlsirë ose të blesh vetes një artikull të caktuar që e ke dëshiruar prej kohësh; T'i jepni ryshfet vetes një shpërblim që është i vlefshëm për ju është një mënyrë e shkëlqyer për të rritur motivimin tuaj për t'u shoqëruar.

  5. Pasqyroni njerëz të shoqërueshëm

  Nëse doni reagime pozitive dhe motivim nga miqësitë e reja, atëherë mund t'ju duhet të provoni mënyra të reja komunikimi me njerëzit e tjerë.

  Merrni ndikim nga fluturat shoqërore që njihni dhe pasqyroni gjuhën e trupit dhe sjelljet e tyre:

  • Projektoni zërin tuaj me vetëbesim në mënyrë që njerëzit të mos kenë nevojë të përpiqen dyfish për t'ju kuptuar këtë. mirë për një buzëqeshje të ngrohtë.
  • Në një bisedë me një person të ri, bëjini pyetje dhe dëgjojini në mënyrë aktive.
  • Bëni pyetje të hapura që nxisin bisedën.
  • Kërkoni këshilla nga njerëzit e tjerë – kjo do t'i bëjë ata të ndihen të vlerësuar dhe të rëndësishëm.

  Nëpërpjekjet tuaja për të dalë më shumë kur jeni i mbyllur, mund të vëreni se po ndiheni pak më të kulluar se zakonisht. Është e rëndësishme të kontrolloheni rregullisht me veten dhe, nëse është e nevojshme, të "rimbusheni" pas një ngjarjeje shoqërore.

  Ndoshta bëni një shëtitje të vetme ose dëgjoni muzikë - të kujdeseni për nevojat tuaja personale do të thotë që do të keni energjinë dhe motivimin për të qenë të pranishëm kur jeni të shoqërueshëm, sepse po e bëni atë nga një vend që është i vërtetë për atë që jeni.

  6. Mendoni pozitivisht për veten tuaj

  Duke e parë veten në një dritë pozitive mund t'ju bëjë të bëheni një profeci vetë-përmbushëse; nëse beson se njerëzit e tjerë ju pëlqejnë, atëherë do të veproni në një mënyrë që do ta bëjë atë të realizohet.

  Në fakt, një studim i viteve 1980 tregoi se kur njerëzit besojnë se janë të pëlqyer, ata priren të ndajnë më shumë për veten e tyre, të mos pajtohen më pak dhe të kenë një qëndrim përgjithësisht më pozitiv.[]

  Ndoshta provoni të praktikoni pohime pozitive përpara një ngjarjeje shoqërore për ta vendosur veten në kuadrin e duhur mendor për të takuar njerëz të rinj.

  7. Jini proaktiv

  E mbani mend fjalën e urtë "asgjë nuk guxoi, asgjë nuk fitoi"? Mos prisni që miqësitë të vijnë tek ju - është e rëndësishme të vendosni veten atje, në mënyrë që të mund të takoni njerëz të rinj.

  Bashkimi në klube lokale si grupet e vrapimit ose çiklizmit mund të jetë një hap pozitiv drejt krijimit të miqësive. Kjo mund të jetë veçanërisht shpërblyese sepse duhet të përfshihenidiçka që ju pëlqen, si dhe takoni njerëz të rinj.

  Shihni udhëzuesin tonë se si të gjeni të njëjtin mendim.

  8. Bëni pyetje

  Nëse doni të bëni miq, bëni pyetje njerëzve për veten e tyre dhe dëgjoni në mënyrë aktive përgjigjet e tyre.

  Të demonstroni nëpërmjet gjuhës së trupit dhe shprehjeve të fytyrës se po dëgjoni se çfarë po thonë - kjo do t'ju ndihmojë të shkatërroni barrierat fillestare për një miqësi të re.

  Shiko gjithashtu: 260 Citate për miqësi (Mesazhe të shkëlqyera për t'u dërguar miqve tuaj)

  Shihni udhëzuesin tonë se si të bëni një bisedë interesante.

  9. Ftoni miqtë e mundshëm të bëjnë diçka me ju

  Nëse filloni të klikoni me dikë në punë ose në një klasë, pyetini nëse do të donin të bënin diçka jashtë mjedisit në të cilin e njihni. Fillimisht mund të keni frikë nga refuzimi, por mos ndërmarrja e këtij hapi mund të nënkuptojë se miqësisë nuk i jepet kurrë mundësia të lulëzojë.

  10. Ndërtoni lidhjet tuaja të reja

  Pasi të keni bërë një ose dy miq të rinj, atëherë keni një bazë të mirë për të punuar. Të kesh miq e bën më të lehtë krijimin e miqve të rinj - ka më shumë gjasa të ftoheni në ngjarje sociale ose të shoqëroheni në vendet ku dëshironi të shkoni.

  11. Menaxhoni pritshmëritë tuaja

  Mund të jetë joshëse të presësh shumë nga një mik i ri i ngushtë, por është shumë më realiste dhe më e shëndetshme të kesh një gamë të gjerë miqsh nga mjedise të ndryshme.

  Shiko gjithashtu: 118 Citate introverte (e mira, e keqja dhe e shëmtuara)

  Gjithashtu, mos e merr personalisht nëse njerëzit nuk janë gjithmonë të hapur ndaj përpjekjeve të tua; ata ka të ngjarë të mos përpiqen me vetëdijetë të refuzojë, ndaj mos e lër të të pengojë të provosh përsëri.

  Mund të të duket i dobishëm edhe ky artikull për të bërë miq të ngushtë.

  Shenjat e të qenit i vetmuar

  Qëndrimi në shtëpi është i shkëlqyeshëm për t'u rilidhur me veten; është e mundur të digjeni shoqërisht, kështu që mund të jetë një mënyrë për të rimbushur bateritë tuaja. Por, nëse po shmangni mesazhet me tekst, po filloni të ndiheni pak të mërzitur, ose Netflix po ju pyet nëse jeni ende duke parë përsëritje të një serie të viteve nëntëdhjetë, atëherë ndoshta është koha të mendoni nëse jeni duke u bërë i vetmuar.

  Kërkimet kanë treguar se të qenit social është i rëndësishëm për shëndetin tuaj mendor: Mendimi i mëposhtëm mund të jetë më i rëndësishëm për shëndetin tuaj mendor.[] ndiheni në ankth

  ankthi social mund ta bëjë qëndrimin në shtëpi një zgjedhje më tërheqëse, por njerëzit janë kafshë sociale, kështu që periudhat e gjata të izolimit mund të përkeqësojnë mendimet tuaja nervore.

  2. Miqtë tuaj nuk telefonojnë më ose nuk dërgojnë më mesazhe

  Nëse vazhdimisht i thoni jo çdo ftese, atëherë është e pashmangshme që njerëzit përfundimisht të ndalojnë së kërkuari. Nuk pritet të hiqni dorë nga gjithçka që po bëni për t'iu përgjigjur dikujt, por është e rëndësishme të ruani miqësitë duke bërë përpjekje.

  Shihni udhëzuesin tonë se çfarë të bëni nëse nuk keni miq.

  3. Jeni bërë më të sikletshëm në publik

  Nëse ka kaluar një kohë që kur keni hyrë në botën e jashtme, atëherë mund të gjenise ke humbur aftësinë për të qenë social. Ju mund të vini re se ndiheni më të pakëndshëm dhe të humbur për gjërat për t'u thënë njerëzve të tjerë.

  Shihni udhëzuesin tonë se si të ndaloni së qeni i sikletshëm.

  4. Rrobat “të vërteta” i përkasin të shkuarës

  Nëse veshjet tuaja të përditshme nuk janë shtrirë përtej pizhameve dhe pajisjeve për stërvitje, atëherë mund të jetë koha të mendoni të dilni nga shtëpia. Nuk ka asgjë të keqe të veshësh rroba të rehatshme, por është një nxitje e madhe e vetëbesimit të veshësh diçka të këndshme dhe të shkosh diku ku do të ketë njerëz të tjerë.

  5. Jeni të dëshpëruar

  Mund të jetë e vështirë të përshkruani saktësisht se si ndiheni përtej "bleh", por kjo fjalë relativisht e papërshkrueshme njihet botërisht si ndjenja e vetmisë, mërzisë dhe mungesës së kreativitetit ose shkëndijës. Kryerja e një bisede me një person tjetër në fakt kërkon që ju të nxirrni lëngjet tuaja krijuese. Pra, edhe pse mund të argëtoheni nga shtëpia juaj, është ende e rëndësishme të kërkoni lidhje reale njerëzore.

  6. Ju nuk keni histori për përvojat tuaja

  Nëse gjithçka për të cilën mund të flisni është diçka që e keni parë në TV ose e keni lexuar në një libër, atëherë mund të jeni në rrezik të jetoni si zëvendës. Është e rëndësishme të krijoni përvojat tuaja të jetës, kështu që mund të jetë koha për të ndryshuar zakonet tuaja.

  7. Problemet tuaja kanë filluar të ndihen si qendra e universit

  Sa më shumë kohë të kaloni pranëveten, aq më e vështirë bëhet të shohësh gjërat nga këndvështrimi i njerëzve të tjerë. Të qenit social na lejon të dëgjojmë dhe shohim gjërat nga këndvështrime të tjera dhe na ndihmon të zhvillojmë një këndvështrim të jashtëm për përvojat tona.

  8. Po humbisni aspekte të personalitetit tuaj

  Aftësitë tuaja sociale mund të vuajnë nëse nuk i keni përdorur për një kohë të gjatë, dhe sensi juaj i humorit dhe kush jeni rreth njerëzve të tjerë është një pjesë e madhe e kësaj. Ju mund të humbni besimin dhe raportin tuaj të natyrshëm me miqtë kur nuk jeni rregullisht i angazhuar shoqërisht me ta.

  9. Ju po filloni të ndiheni në depresion

  Njerëzit janë menduar të jenë socialë, kështu që mungesa e ndërveprimit social çon në simptoma depresive te shumë njerëz. Nëse kjo është diçka që po filloni ta përjetoni, atëherë mund të jetë koha për të planifikuar disa ngjarje shoqërore.

  Shihni udhëzuesin tonë se si të bëni miq kur keni depresion.

  Vendet ku duhet të shkoni për të dalë nga shtëpia

  Nëse ankthi social është diçka me të cilën përballeni, mund të jetë e vështirë t'i rezistoni joshjes së divanit dhe pantoflave tuaja. Megjithatë, është jetike për statusin e marrëdhënieve tuaja dhe shëndetin mendor t'i kujtoni vetes se në të vërtetë ju pëlqejnë miqtë tuaj dhe madje mund të argëtoheni nëse dilni me ta.

  Këto janë vendet ku mund të shkoni për të rilidhur potencialisht me veten tuaj shoqërore:

  Ushtrimi

  Klasat e ushtrimeve, pavarësisht nga niveli juaj i fitnesit, mund tëtë jetë një mënyrë e shkëlqyer për të takuar njerëz të rinj. Mund të jetë rrotullimi, artet marciale, qarqet ose joga - një përvojë dhe synim i përbashkët për t'u bërë në formë dhe të shëndetshëm mund të krijojë një lidhje me të tjerët ndërsa mbështesni njëri-tjetrin drejt arritjes së qëllimit tuaj.

  Klasat e mbrëmjes

  Klasat e fokusuara në fitnes mund të mos jenë për të gjithë, veçanërisht nëse ata kanë kufizime fizike, por pavarësisht se ku jetoni zakonisht një gamë e gjerë klasash.

  Klasat e artit, klubet e librave, klasat e gatimit dhe grupet e provës së verës, janë vetëm shembuj të mundshëm të aktiviteteve në mbrëmje që mund t'ju nxjerrin nga shtëpia.

  Kontrolloni faqet e universitetit tuaj lokal ose të kolegjit të komunitetit për të parë nëse ato ofrojnë ndonjë gjë që ju pëlqen. Faqet e internetit si Groupon dhe LivingSocial janë gjithashtu mënyra të shkëlqyera për të gjetur klasa dhe oferta në zonën tuaj.

  Vullnetarizmi

  Të provoni diçka të re, si vullnetarizmi në një kauzë në të cilën ju besoni, jo vetëm që do t'ju motivojë të dilni nga shtëpia, por është gjithashtu një mënyrë e shkëlqyer për të takuar njerëz me të njëjtin sistem besimi si ju. Për më tepër, vullnetarizmi do t'ju japë atë "faktorin e ndjenjës së mirë" që shumë njerëz dëshirojnë pas një periudhe të gjatë kohore vetëm.

  Aplikacionet e takimeve

  Aplikacionet e takimeve janë një mjet i dobishëm nëse jeni ndjerë i vetmuar për ndërveprim social ose partneritet.

  Nuk është vetëm një mënyrë për të inkurajuar veten të largoheni nga shtëpia, por është gjithashtu një mundësi për
  Matthew Goodman
  Matthew Goodman
  Jeremy Cruz është një entuziast komunikimi dhe ekspert gjuhësor i përkushtuar për të ndihmuar individët të zhvillojnë aftësitë e tyre të bisedës dhe të rrisin besimin e tyre për të komunikuar në mënyrë efektive me këdo. Me një sfond në gjuhësi dhe një pasion për kultura të ndryshme, Jeremy kombinon njohuritë dhe përvojën e tij për të ofruar këshilla, strategji dhe burime praktike përmes blogut të tij të njohur gjerësisht. Me një ton miqësor dhe të afërt, artikujt e Jeremy-t synojnë të fuqizojnë lexuesit të kapërcejnë ankthet sociale, të krijojnë lidhje dhe të lënë mbresa të qëndrueshme përmes bisedave me ndikim. Pavarësisht nëse bëhet fjalë për lundrimin në mjediset profesionale, mbledhjet shoqërore ose ndërveprimet e përditshme, Jeremy beson se të gjithë kanë potencialin për të zhbllokuar aftësinë e tyre të komunikimit. Nëpërmjet stilit të tij tërheqës të të shkruarit dhe këshillave vepruese, Jeremy i udhëzon lexuesit e tij drejt krijimit të komunikuesve të sigurt dhe të artikuluar, duke nxitur marrëdhënie domethënëse si në jetën e tyre personale ashtu edhe në atë profesionale.