Како да престанете да бидете осаменик (и предупредувачки знаци со примери)

Како да престанете да бидете осаменик (и предупредувачки знаци со примери)
Matthew Goodman

Содржина

Дали зборовите „осаменик“ или „осамен“ звучат познато кога луѓето ве опишуваат?

Обожавам да поминувам време сам играјќи видео игри или да се грижам за моите растенија, така што го разбирам чувството да не „живеам доволно“ (а можеби дури и да го пропуштам животот затоа што премногу останувам дома).

Со текот на годините научив стратегии како да избегнува да се претвори во нејзина моќ.

Ние, луѓето, сме социјални суштества и од нас се очекува да комуницираме со другите, без разлика дали тоа е на работа или во социјална средина. Но, за жал, општеството понекогаш може да нè натера да се чувствуваме како квадратно колче во тркалезна дупка - колку и да се трудите, едноставно не можете да се вклопите.

Можеби ќе мислите дека немате ништо интересно да кажете околу другите, а тоа може да го отежне стекнувањето пријатели.

Во оваа статија, ќе разговараме за можните причини зошто може да се избегнувате од другите. 0>Иако има придобивки од тивкото време, немањето можност да се гледате со пријателите може да биде осамено.

Можеби се прашувате како да излезете повеќе кога сакате да останете дома, но суштината е, поради прашања како што се промените на работата, родителството, па дури и апатија, мораме да работиме понапорно за да бидеме социјални откако ќе влеземе во триесеттите.

За среќа, дури и ако сте природно интровертни, постојат чекори што можетезапознавајте интересни луѓе, стекнувате нови пријатели, забавувајте се и потенцијално дури и пронајдете некој со кој би можеле да бидете компатибилни и заинтересирани.

Станувате поодвоени со годините

Можеби изгледаше лесно да се дружите кога сте биле помлади. Тогаш веројатно бевте подружељубиви, поенергични и желни да запознавате нови луѓе. Но, за жал, потребно е повеќе време и напор за да се стекнат нови пријатели како возрасен.

Неодамнешното истражување на Универзитетот во Канзас објави дека за двајца луѓе да се чувствуваат како пријатели, треба да поминат најмалку деведесет часа заедно.[]

Сепак, иако може да биде потешко да се дружат како што стареете, запознавањето нови луѓе може да биде длабоко наградувачко искуство.

Да се ​​биде дружељубив кога сте млад има смисла од еволутивна гледна точка - тоа ви помага да стекнете пријателства и потенцијално да најдете животен партнер. Така, дури и ако сте природно интровертни, во тинејџерските и дваесеттите години, нормално е да ја поминувате секоја петок и сабота навечер со групи луѓе.

Но, како што ќе пораснете, можеби ќе забележите дека преферирате ноќ дома без никакви социјални планови.

Всушност, дури и екстровертите го пријавуваат овој феномен на внатрешно созревање<1 тоа само значи дека сте станале емотивно постабилни како што сте пораснале и дека не ви треба толку возбуда за да се чувствувате задоволни како порано.

Истражувањата дури покажаа дека нашителичностите не се толку фиксирани како што некогаш верувавме.[] Како што старееме, нашите приоритети се менуваат и созреваме, често поради зголемената одговорност на работа или дома.

Меѓутоа, стареењето не значи дека треба да станете целосно повлечени - сепак е здраво и важно да одите на работа и вечери со пријатели.

<4H10 ., Лејтон, Ј.Б. (2010). Социјални односи и ризик од смртност: метааналитички преглед. ПЛОС Медицина, 27; 7(7)

 • Сривастава, С., Џон, О., Гослинг, С., Потер, Ј. (2003). Развој на личноста во раната и средната зрелост: Поставен како гипс или постојана промена? Journal of Personality and Social Psychology. 84. Pp1041-53.
 • Hall, J. (2018). Колку часа се потребни за да се стекне пријател? Journal of Social and Personal Relationships, 36 (4) .
 • Curtis, R. C., Miller, K. (1986). Да верувате дека на друг му се допаѓате или не ви се допаѓате: Однесувања кои ги остваруваат верувањата. Journal of Personality and Social Psychology, 52 (2) , Pp284-290.
 • 5>

  да станете посоцијални.

  Погледнете го нашиот целосен водич за тоа како да станете посоцијални.

  Следниве се неколку упатства за да станете посоцијални:

  1. Поставете социјални цели

  Не е доволно само да сакате да бидете посоцијални. Мора да ги поттикнете промените со поставување јасни општествени цели и параметри кон кои можете да работите.

  На пример, можеби вашата цел е да излезете повеќе и да разговарате со луѓето; чекорите што ги преземате кон постигнување на оваа цел треба да се засноваат на типот на врската што сакате да ја направите.

  Размислете каков тип на личност сакате да запознаете - дали е тоа цел на пријателство или деловна цел? Откако ќе го сфатите ова, засновајте ги активностите што ги правите околу него.

  2. Фокусирајте се на она што ви се допаѓа во врска со она што треба да го правите

  Размислете за елементите на социјалноста во кои уживате; можеби тоа е пробување нови работи, гледање нов филм, јадење храна што никогаш претходно не сте ја јаделе, дотерување или слушање на смешните приказни на вашиот пријател.

  Фокусирањето на позитивните делови за да се биде социјален ќе помогне да се олесни секое стравување што може да го имате за излегувањето.

  3. Започнете со мали

  Немојте прво само да скокате со глава - ако сакате да направите трајни промени во вашите социјални вештини, ќе треба да започнете со разбирање што работи за вас.

  Проширете ја вашата зона на удобност малку по малку, на пример, ако сте навикнати да поминувате време со еден или двајца блиски пријатели, тогаш можеби одете на еденчекор подалеку со тоа што ќе предложите следниот пат да донесат некој што не го познавате.

  4. Поставете рокови и наградете се

  Воспоставувањето краен рок е одличен начин да не станете премногу повлечени. Поставувате крајна точка на вашите пустинички навики и ментално се подготвувате за напуштање на куќата.

  Ако успеете да го исполните рокот, наградете се со нешто во кое обично уживате кога сте надвор. Можеби е толку едноставно како да нарачате десерт или да си купите одреден предмет што сте го посакувале некое време; поткупувањето со награда што е вредна за вас е одличен начин да ја зголемите вашата мотивација за дружење.

  5. Огледајте ги друштвените луѓе

  Ако сакате позитивни повратни информации и мотивација од нови пријателства, тогаш можеби ќе треба да пробате нови начини на комуникација со другите луѓе.

  Преземете влијание од социјалните пеперутки што ги знаете и огледајте го нивниот говор на телото и манири:

  • Проектирајте го вашиот глас со самодоверба, така што луѓето не мораат да се трудат да ве разберат. и до топла насмевка.
  • Во разговор со нова личност, поставувајте му прашања и активно слушајте ги.
  • Поставувајте отворени прашања кои го поттикнуваат разговорот.
  • Побарајте совет од други луѓе - тоа ќе направи да се чувствуваат ценети и важни.

  Вовашите напори да излезете повеќе кога сте затворени, може да забележите дека се чувствувате малку поисцрпено од вообичаено. Важно е редовно да се проверувате со себе и, доколку е потребно, да се „наполните“ по некој социјален настан.

  Можеби прошетајте соло или слушајте музика - да се грижите за вашите лични потреби значи дека ќе имате енергија и мотив да бидете присутни кога сте друштвени затоа што тоа го правите од место кое е точно на она што сте.

  6. Размислете позитивно за себе

  Гледајќи се себеси во позитивно светло може да доведе до тоа да станете самоисполнувачко пророштво; ако верувате дека им се допаѓате на другите луѓе, тогаш ќе постапите на начин што ќе предизвикате тоа да се оствари.

  Всушност, една студија од 1980-тите покажа дека кога луѓето веруваат дека им се допаѓаат, тие имаат тенденција да споделуваат повеќе за себе, помалку не се согласуваат и имаат генерално попозитивен став.[]

  Можеби обидете се да вежбате позитивни афирмации пред некој социјален настан за да се доведете во вистинската рамка на умот за запознавање нови луѓе.

  7. Бидете проактивни

  Се сеќавате на поговорката „ништо не се осмелило, ништо не добило“? Не чекајте да дојде до вас пријателства - важно е да се ставите таму за да можете да запознаете нови луѓе.

  Приклучувањето во локални клубови како што се групи за трчање или велосипедизам може да биде позитивен чекор кон создавање пријателства. Ова може да биде особено наградувачко затоа што треба да се вклучитенешто во кое уживате, како и запознавање нови луѓе.

  Погледнете го нашиот водич за тоа како да најдете истомисленици.

  8. Поставувајте прашања

  Ако сакате да се дружите, поставувајте им прашања на луѓето за себе и активно слушајте ги нивните одговори.

  Докажете преку говорот на телото и изразите на лицето дека слушате што зборуваат - ова ќе помогне да се урнат првичните бариери за ново пријателство.

  Погледнете го нашиот водич за тоа како да направите интересен разговор.

  9. Поканете ги потенцијалните пријатели да направат нешто со вас

  Ако почнете да кликате со некого на работа или на час, прашајте ги дали би сакале да прават нешто надвор од околината во која го познавате. Можеби првично се плашите од отфрлање, но непреземањето на овој чекор може да значи дека пријателството никогаш нема да добие шанса да процвета.

  Исто така види: Како да испратите порака до девојка што ви се допаѓа & засилувач; Чувајте ја приврзана кон Конво

  10. Надоградете ги вашите нови врски

  Откако сте стекнале еден или двајца нови пријатели, тогаш имате добра основа за работа. Имањето пријатели го олеснува создавањето на нови - поголема е веројатноста да бидете поканети на социјални настани или да ве придружуваат на места каде што сакате да одите.

  11. Управувајте со вашите очекувања

  Може да биде примамливо да очекувате многу од нов близок пријател, но многу пореално и поздраво е да имате широк спектар на пријатели од различни средини.

  Исто така, не сфаќајте го тоа лично ако луѓето не се секогаш приемчиви за вашите напори; тие веројатно не се обидуваат свесноте отфрли, па не дозволувај да те одврати од обидот повторно.

  Можеби ти е корисен и овој напис за стекнување блиски пријатели.

  Знаци дека стануваш осаменик

  Останувањето дома е одлично за повторно поврзување со себе; можно е да изгорите социјално, па тоа може да биде начин да ги наполните батериите. Но, ако избегнувате СМС пораки, почнувате да се чувствувате малку огорчено или Netflix ве прашува дали сè уште гледате репризи на серии од деведесеттите, тогаш можеби е време да размислите дали станувате осаменик.

  Истражувањето покажа дека да се биде социјален е важен за вашето ментално здравје. се чувствувате вознемирени

  социјалната анксиозност може да го направи останувањето дома попривлечен избор, но луѓето се социјални животни, така што долгите периоди на изолација може да ги влошат вашите нервни мисли.

  2. Вашите пријатели повеќе не се јавуваат или пишуваат пораки

  Ако постојано велите не на секоја покана, тогаш неизбежно е луѓето на крајот да престанат да прашуваат. Од вас не се очекува да се откажете од сè што правите за да одговорите на некого, но важно е да ги одржувате пријателствата со вложување напор.

  Погледнете го нашиот водич за тоа што да правите ако немате пријатели.

  3. Станавте понезгодни во јавноста

  Ако помина некое време откако сте се впуштиле во надворешниот свет, тогаш можеби ќе најдетедека сте ја изгубиле способноста да бидете социјални. Можеби ќе забележите дека се чувствувате понепријатно и дека ви е тешко да ги кажете работите на другите луѓе.

  Погледнете го нашиот водич за тоа како да престанете да бидете незгодни.

  4. „Вистинската“ облека е минато

  Ако вашата дневна облека не се проширила подалеку од пижами и опрема за вежбање, тогаш можеби е време да размислите да излезете од дома. Нема ништо лошо во носењето удобна облека, но одлично ја зголемува самодовербата да облечете нешто убаво и да одите некаде каде што ќе има други луѓе.

  5. Се чувствувавте огорчено

  Можеби е тешко да се опише точно како се чувствувате надвор од „бле“, но овој релативно неопислив збор е универзално препознаен како чувство на осаменост, досада и недостаток на креативност или искра. Водењето разговор со друго лице, всушност, бара од вас да ги ослободите вашите креативни сокови. Значи, иако можете да се забавувате од вашиот дом, сепак е важно да барате вистински, човечки врски.

  6. Немате приказни за сопствените искуства

  Ако сето она за што можете да зборувате е нешто што сте го виделе на телевизија или сте го прочитале во книга, тогаш може да имате ризик да живеете заменик. Важно е да создадете свои животни искуства, па можеби е време да ги промените вашите навики.

  Исто така види: Немате пријатели на работа? Причини зошто и што да направите за тоа

  7. Вашите проблеми почнуваат да се чувствуваат како центар на универзумот

  Колку повеќе време поминуватесебе си, толку е потешко да се согледаат работите од туѓи перспективи. Да се ​​биде социјален ни овозможува да ги слушаме и гледаме работите од други гледни точки и ни помага да развиеме надворешна перспектива за нашите сопствени искуства.

  8. Ги губите аспектите на вашата личност

  Вашите социјални вештини може да настрадаат ако не сте ги користеле долго време, а вашата смисла за хумор и тоа што сте околу другите луѓе е голем дел од тоа. Може да ја изгубите довербата и вашиот природен однос со пријателите кога не сте редовно социјално ангажирани со нив.

  9. Почнувате да се чувствувате депресивни

  Луѓето треба да бидат социјални, така што недостатокот на социјална интеракција води до депресивни симптоми кај многу луѓе. Ако ова е нешто што почнувате да го доживувате, тогаш можеби е време да закажете некои социјални настани.

  Погледнете го нашиот водич за тоа како да стекнувате пријатели кога имате депресија.

  Места каде што треба да одите за да излезете од дома

  Ако социјалната анксиозност е нешто со кое се борите, може да биде тешко да се одолеете на мамката на вашиот кауч и влечки. Сепак, од витално значење за статусот на вашите односи и менталното здравје е да се потсетите дека навистина ви се допаѓаат вашите пријатели, а можеби дури и ќе се забавувате ако излезете со нив.

  Следниве се места каде што би можеле да отидете за потенцијално да се поврзете со вашето социјално јас:

  Вежбајте

  Касовите за вежбање, без оглед на вашето ниво на фитнес, можатбидете одличен начин за запознавање нови луѓе. Тоа може да биде спининг, боречки вештини, кружни патеки или јога - заедничкото искуство и цел да станете фит и здрав може да создаде врска со другите додека се поддржувате еден со друг за да ја постигнете целта.

  Вечерните часови

  Часовите фокусирани на фитнес можеби не се за секого, особено ако имаат физички ограничувања, но без оглед на тоа каде живеете таму.

  Часовите за уметност, клубовите за книги, часовите за готвење и групите за дегустација на вино се само можни примери на вечерни активности кои би можеле да ве извлечат од дома.

  Проверете ги локациите на вашиот локален универзитет или колеџ во заедницата за да видите дали нудат нешто што ве интересира. Веб-страниците како Groupon и LivingSocial се исто така одлични начини за наоѓање часови и зделки во вашата област.

  Волонтирање

  Да се ​​обидете нешто ново, како волонтирање во кауза во која верувате, не само што ќе ве мотивира да излезете од куќата, туку е и одличен начин да запознаете луѓе со ист систем на верување како вие. Уште повеќе, волонтирањето ќе ви го даде тој „фактор за добро чувство“ што многу луѓе го посакуваат по подолг временски период сами.

  Апликации за запознавање

  Апликациите за состанување се корисна алатка ако се чувствувате осамено поради социјалната интеракција или партнерство.

  Тоа не е само начин да се охрабрите да ја напуштите куќата, туку е и можност да
  Matthew Goodman
  Matthew Goodman
  Џереми Круз е ентузијаст за комуникација и јазичен експерт посветен да им помага на поединците да ги развијат своите вештини за разговор и да ја зајакнат нивната самодоверба за ефективно да комуницираат со секого. Со позадина во лингвистиката и страст за различни култури, Џереми ги комбинира своето знаење и искуство за да обезбеди практични совети, стратегии и ресурси преку неговиот широко препознатлив блог. Со пријателски и релаксирачки тон, написите на Џереми имаат за цел да ги поттикнат читателите да ги надминат социјалните грижи, да градат врски и да остават трајни впечатоци преку влијателни разговори. Без разлика дали се работи за навигација во професионалните поставки, социјални собири или секојдневни интеракции, Џереми верува дека секој има потенцијал да ја отклучи својата комуникациска моќ. Преку неговиот привлечен стил на пишување и дејствија совети, Џереми ги насочува своите читатели кон тоа да станат сигурни и артикулирани комуникатори, поттикнувајќи значајни односи и во нивниот личен и професионален живот.