20 de sfaturi pentru a pune întrebări bune: exemple și greșeli frecvente

20 de sfaturi pentru a pune întrebări bune: exemple și greșeli frecvente
Matthew Goodman

Capacitatea de a pune întrebări mai bune poate influența în mod pozitiv diverse aspecte ale vieții noastre. De exemplu, într-un cadru profesional, a pune întrebările potrivite în timpul unui interviu de angajare vă poate ajuta să obțineți informații cruciale despre cultura companiei, arătându-i în același timp interlocutorului că vă pasă cu adevărat. În relațiile personale, a pune întrebări bine gândite poate favoriza legături mai profunde și vă poate ajuta să vă îmbunătățițisă vă înțelegeți partenerul, membrii familiei sau prietenii.

În acest articol, veți primi sfaturi practice despre cum să formulați întrebări eficiente, veți vedea exemple care ilustrează diferența dintre întrebările bine și prost construite și veți identifica greșelile comune pe care trebuie să le evitați în procesul de formulare a întrebărilor.

Decideți ce trebuie să știți

Pentru a pune întrebări mai bune, este important să înțelegeți clar ce încercați să obțineți. Acest lucru vă va ajuta să vă formulați întrebările într-un mod care să vă permită să primiți cele mai valoroase și relevante informații. În această secțiune, vom explora mai multe strategii pentru a vă asigura că puneți întrebările potrivite pentru a obține răspunsurile de care aveți nevoie.

1. Identificați-vă scopul

Înainte de a pune o întrebare, gândiți-vă la scopul final. Căutați o soluție la o problemă specifică, colectați opinii sau pur și simplu căutați clarificări? Înțelegerea scopului dumneavoastră vă va ghida în formularea întrebărilor care vor conduce la cele mai utile răspunsuri.

2. Recunoașteți lacunele de cunoștințe

Evaluați ceea ce știți deja despre subiect și identificați orice lacune în înțelegerea dumneavoastră. Acest lucru vă va ajuta să vă concentrați asupra întrebărilor care abordează aceste lacune, asigurându-vă că veți obține noi informații și vă veți apropia de rezultatul dorit.

3. Stabiliți prioritățile întrebărilor dvs.

După ce ați identificat lacunele de cunoștințe, stabiliți ordinea de prioritate a întrebărilor în funcție de importanța sau relevanța lor pentru obiectivul dvs. Acest lucru vă va ajuta să puneți mai întâi întrebările cele mai importante și să evitați să vă copleșiți interlocutorul cu prea multe întrebări.

4. Determinați nivelul de detaliere

Luați în considerare nivelul de detaliu de care aveți nevoie în răspunsuri. Dacă doriți o privire de ansamblu rapidă, adresați întrebări generale; dacă aveți nevoie de o înțelegere mai aprofundată, optați pentru întrebări specifice, detaliate. Adaptarea întrebărilor la nivelul de detaliu adecvat vă va ajuta să obțineți cele mai utile informații pentru nevoile dumneavoastră.

5. Fiți conștienți de publicul dumneavoastră

Atunci când puneți întrebări, gândiți-vă întotdeauna la audiența dumneavoastră. Care este trecutul, expertiza și familiaritatea acestora cu subiectul? Acest lucru vă va ajuta să vă formulați întrebările într-un mod care să fie ușor de înțeles și să obțină cele mai valoroase răspunsuri.

6. Perfecționați-vă tehnicile de adresare a întrebărilor

În cele din urmă, exersați și perfecționați-vă tehnicile de adresare a întrebărilor. Experimentați cu diferite tipuri de întrebări (de exemplu, întrebări deschise sau închise), învățați să ascultați activ și lucrați la întrebările de urmărire. Acest lucru vă va ajuta să adresați întrebări mai bune, să vă implicați în conversații mai semnificative și, în cele din urmă, să strângeți informațiile de care aveți nevoie pentru a vă atinge obiectivele.

Hotărând ce trebuie să știți și urmând aceste strategii, veți fi pe drumul cel bun pentru a pune întrebări mai bune și pentru a profita de avantajele unor conversații mai pătrunzătoare și mai productive.

Cum să pui întrebări bune

A pune întrebări excelente este o abilitate. Trebuie să vă exprimați clar sensul, să formulați întrebarea în mod clar și să vă asigurați că întrebați persoana potrivită la momentul potrivit.

Iată cum să puneți întrebări mai bune, care vă vor aduce răspunsurile de care aveți nevoie.

1. Încercați să nu vă simțiți stânjenit

S-ar putea să fi fost momente în care te-ai abținut să pui întrebări pentru că te-ai temut să nu pari prost sau ignorant. S-ar putea să fi avut gânduri de genul: "De ce nu înțeleg asta?" sau "Toată lumea știe ce se întâmplă. Ce-mi scapă mie?".

Vă poate ajuta să vă reamintiți că nimeni nu le știe pe toate, chiar dacă are multă experiență sau calificări. Este perfect normal și OK să puneți întrebări. Este posibil ca și alte persoane din sală să dorească să pună exact aceeași întrebare, dar să se simtă incapabile să vorbească.

Vezi si: Cum să începeți o conversație cu un tip (IRL, Text & Online)

Dacă vă simțiți stânjenit de faptul că puneți întrebări la serviciu, încercați să le considerați ca făcând parte din munca dumneavoastră. Amintiți-vă că nu vă puteți face treaba cât mai bine dacă nu sunteți sigur ce aveți de făcut, așa că este vital să obțineți informații atunci când aveți nevoie de ele. Dacă sunteți student, amintiți-vă că este de așteptat să puneți întrebări în sala de clasă. Este o modalitate inteligentă de a învăța, iar profesorii dvs. vă vorprobabil că o apreciază.

2. Alegeți momentul potrivit pentru a vă pune întrebarea

Timingul este esențial atunci când vine vorba de a pune întrebări bune. Dacă puneți o întrebare cuiva atunci când este ocupat sau stresat, s-ar putea să se simtă deranjat și mai puțin dispus să vă răspundă.

De exemplu, dacă șeful tău iese în grabă pe ușă într-o dimineață cu o privire îngrijorată, probabil că nu ar trebui să întrebi dacă un zvon controversat recent despre companie este adevărat.

Dacă nu sunteți sigur că este momentul potrivit pentru a pune întrebarea, puneți-vă în locul celeilalte persoane și întrebați-vă: "Aș vrea să mi se pună această întrebare chiar acum?".

Există și excepții de la regulă - de exemplu, într-o situație de urgență, este posibil să trebuiască să întrebați imediat - dar, în general, este mai bine să așteptați până când cealaltă persoană pare calmă sau cel puțin nu stresată, înainte de a discuta cu ea.

3. Arătați că ați încercat deja să răspundeți la întrebare

Dacă îi puteți arăta interlocutorului că ați încercat să căutați răspunsul la o întrebare, probabil că veți părea o persoană care ia inițiativa și încearcă să gândească pentru sine.

De exemplu, să presupunem că aveți probleme cu imprimanta de la serviciu. Se pare că nu există un manual de utilizare nicăieri în birou și nu puteți găsi răspunsul pe Google sau Quora.

Ați putea spune colegului sau șefului de echipă: "Imprimanta se blochează în permanență fără niciun motiv aparent. Am încercat să caut un manual online sau un forum de depanare, dar nu găsesc nimic util. Ce credeți că ar trebui să încerc în continuare?".

5. Începeți o întrebare prin a spune ceea ce știți

Spuneți ceea ce știți înainte de a pune o întrebare, ceea ce arată că aveți deja cunoștințe despre problemă sau situație. Această abordare poate face ca interlocutorul să își adapteze mai ușor răspunsul pentru a se potrivi cu nivelul dumneavoastră de înțelegere.

Dacă este cazul, precizarea a ceea ce știți arată, de asemenea, că sunteți un bun ascultător și că ați fost atent la opiniile celeilalte persoane, ceea ce vă poate face să păreți respectuos.

De exemplu, să presupunem că partenerul dvs. insistă că trebuie să refaceți aleea din fața casei, deoarece suprafața a început să se deterioreze. El este categoric că trebuie să faceți acest lucru până la sfârșitul lunii.

Apreciezi că aleea trebuie reparată, dar nu ești sigur de ce partenerul tău consideră că este o problemă atât de critică. Ai putea spune: "Înțeleg că trebuie să refacem aleea pentru că asfaltul a început să se crape. Dar de ce este atât de urgent?".

6. Să știi când să pui întrebări deschise

Cele mai multe întrebări se încadrează într-una dintre cele două categorii: întrebări închise sau deschise. Știind ce tip de întrebare să puneți vă poate ajuta să obțineți răspunsul de care aveți nevoie.

În general, este mai bine să folosiți o întrebare cu răspuns închis atunci când doriți ca cineva să vă împărtășească un fapt sau când trebuie să obțineți un răspuns de tip "da" sau "nu". Dar dacă aveți nevoie de opinia cuiva sau doriți o explicație detaliată, o întrebare cu răspuns deschis este probabil alegerea potrivită.

De exemplu, "Îți place Instagram?" este o întrebare cu răspuns închis, deoarece majoritatea oamenilor vor răspunde "Da" sau "Nu".

"Ce fel de social media, dacă există, îți place?" este o întrebare deschisă, deoarece există o mulțime de răspunsuri potențiale. De exemplu, cealaltă persoană ar putea spune: "Nu sunt un mare fan al social media, dar folosesc Instagram ocazional" sau "Țin legătura cu familia pe Facebook, dar Twitter este preferatul meu".

Lista noastră de exemple de întrebări deschise și închise vă poate ajuta să decideți ce tip de întrebare trebuie să puneți.

7. Invitați-o pe cealaltă persoană să facă pe avocatul diavolului

Dacă ați dori ca cineva să vă dea un feedback despre o idee nouă, ați putea întreba: "Ce părere aveți?" sau "Ce credeți că aș putea face pentru a mă îmbunătăți?" Dar multor oameni nu le place ideea de a critica, așa că s-ar putea să se abțină pentru că nu vor să vă jignească.

O abordare alternativă este să îi invitați să joace rolul de avocat al diavolului. Dacă îi încurajați în mod activ să caute punctele slabe ale ideilor dvs., s-ar putea să se simtă mai confortabil în ceea ce privește furnizarea de feedback negativ.

De exemplu, ați putea spune: "Ați spus că noile mele modele de copertă de carte sunt excelente, dar dacă ar trebui să faceți pe avocatul diavolului, ce ați spune că aș putea îmbunătăți?".

Vezi si: Nu ai hobby-uri sau interese? Motive pentru care și cum să găsești unul

Asigurați-vă că folosiți această tehnică de interogare doar dacă sunteți pregătit să acceptați feedback-ul cu umilință. Ați putea fi surprins de cantitatea de critici constructive pe care o primiți atunci când asigurați pe cineva că nu trebuie să vă menajeze sentimentele.

8. Folosiți întrebări de urmărire pentru a obține claritate

Întrebările clarificatoare evidențiază orice defecțiune în comunicare. Prin simpla întrebare "da sau nu", puteți verifica dacă ați înțeles. Această tehnică esențială este deosebit de utilă în special atunci când vorbiți despre un subiect dificil sau discutați ceva în detaliu.

De exemplu, să presupunem că cineva de la locul de muncă vorbește despre stabilirea unui buget pentru un nou echipament de iluminat. Credeți că vor o cifră finală până luni dimineața, dar nu sunteți sigur. Ați putea spune: "Dacă înțeleg corect, spuneți că trebuie să decidem asupra unui nou buget pentru echipamentul de iluminat până lunea viitoare, este corect?".

Greșeli comune de evitat atunci când se pun întrebări

1. Punerea de întrebări vagi

În general, atunci când puneți o întrebare vagă, este probabil să primiți un răspuns vag sau irelevant. Întrebările vagi sunt de obicei deschise la interpretări, iar interlocutorul poate să nu înțeleagă ceea ce doriți să știți.

De exemplu, întrebarea "Cine este cel mai bun vânzător din echipa noastră?" ar putea primi diferite răspunsuri, în funcție de ceea ce înseamnă "cel mai bun" în acest context.

S-ar putea să credeți că cel mai bun vânzător este cel care a făcut cei mai mulți bani într-o anumită perioadă. Cu toate acestea, persoana pe care o întrebați ar putea crede că cel mai bun vânzător este cel care a păstrat conturile cu cea mai mare valoare ale companiei. Pentru a evita neînțelegerile, este mai bine să fiți cât mai specific posibil.

Pentru a continua exemplul de mai sus, o întrebare mai utilă ar putea fi: "Care membru al echipei noastre de vânzări a cumpărat cei mai mulți bani anul trecut?" sau "Care dintre vânzătorii noștri a înregistrat cei mai mulți clienți noi luna trecută?".

10. Puneți câte o întrebare pe rând

Majoritatea oamenilor consideră că este mai ușor să răspundă la o singură întrebare pe rând, așa că nu amestecați mai multe întrebări.

De exemplu, în loc să întrebați: "Unde este petrecerea și la ce oră începe?", ar fi mai bine să întrebați separat: "Unde este petrecerea?" și "La ce oră începe?".

2. Nu sunteți atent când cineva vă răspunde

Este nepoliticos să adresezi o întrebare cuiva și apoi să vorbești peste el atunci când încearcă să răspundă. Nu întrerupeți pe cineva decât dacă este absolut necesar. Dacă aveți tendința de a-i întrerupe pe ceilalți, consultați ghidul nostru despre cum să nu mai întrerupeți când cineva vorbește.

3. Nu-i acordați celuilalt suficient timp de gândire

Dacă ați pus o întrebare dificilă, este posibil ca interlocutorul să aibă nevoie de ceva timp pentru a găsi un răspuns bun. Lăsați-i spațiu de gândire. Tăcerea nu este neapărat ciudată. De fapt, poate fi un semn pozitiv - sugerează că interlocutorul ia în serios întrebarea dumneavoastră.

4. Lasă-l pe celălalt să se simtă inutil

Atunci când puneți o întrebare, este posibil ca cealaltă persoană să nu știe răspunsul. Totuși, este posibil să știe cu cine ar trebui să vorbiți în schimb. Când cineva vă spune: "Îmi pare rău, nu vă pot ajuta", încercați să spuneți: "Nici o problemă. Știți cine ar putea să vă ajute?" sau "Nu vă faceți griji! Îmi puteți indica pe cineva care ar putea avea această informație?".

5. Utilizarea unui ton de voce neplăcut

Nu puneți întrebări pe un ton sarcastic sau agresiv. Ceilalți ar putea fi mai puțin dispuși să vă dea răspunsurile de care aveți nevoie dacă păreți ostil. Chiar dacă vă simțiți enervat sau frustrat, încercați să puneți întrebări politicos și cu respect.

6. Utilizarea unui limbaj complicat sau tehnic

Folosirea unor cuvinte complicate nu vă face neapărat să păreți mai inteligent sau mai perspicace. Oamenii pot avea dificultăți în a vă înțelege atunci când folosiți cuvinte mari, iar dacă nu este clar ce vreți să spuneți, probabil că nu veți părea inteligent.

Folosiți un limbaj simplu. De exemplu, "Aveți alergii alimentare?" este mai bine decât "Trebuie să evitați orice alergeni?" Chiar dacă folosiți jargon sau termeni foarte științifici, încercați să vorbiți simplu ori de câte ori puteți.

7. Utilizarea unui limbaj de umplutură prea mult

"Um", "er" și alte cuvinte de umplutură vă pot face să păreți mai puțin credibil. Când puneți o întrebare, încercați să o adresați cu încredere și să treceți direct la subiect.

Nu adăugați cuvinte în plus la sfârșitul întrebării, de exemplu, încercați să evitați să spuneți,

"Îmi pare rău dacă este o întrebare stupidă", "Știu că este probabil o întrebare la care este dificil de răspuns" sau "Are sens?".

8. Să nu-ți verifici ortografia și gramatica

Atunci când puneți o întrebare online sau într-un e-mail, verificați de două ori ortografia și gramatica înainte de a o posta sau trimite. Cercetările sugerează că, dacă mesajul dvs. este bine scris, este mai probabil ca ceilalți oameni să îl ia - și pe dvs. - în serios.[]

9. Nu mulțumiți celeilalte persoane pentru timpul acordat

Atunci când puneți o întrebare cuiva, îi solicitați timp și energie, așa că dați dovadă de bune maniere mulțumindu-i pentru răspuns.

Un simplu "Mulțumesc" sau "Mulțumesc, apreciez asta" este de obicei suficient. Dacă cineva s-a străduit să găsească informația de care aveți nevoie, recunoașteți-i efortul spunând: "Mulțumesc că v-ați făcut timp să găsiți răspunsul pentru mine" sau "Apreciez foarte mult deranjul pe care vi l-ați luat, vă mulțumesc mult!".

Sfat suplimentar: să știi cum să folosești întrebările pentru a construi intimitatea

Psihologul Arthur Aron a descoperit că adresarea și răspunsul la întrebări din ce în ce mai personale poate crea un puternic sentiment de intimitate între două persoane care nu se cunosc[].

Descoperirile sale sugerează că, dacă doriți să construiți o relație mai strânsă cu cineva, ar putea fi util să îl întrebați despre subiecte banale înainte de a trece treptat la întrebări mai profunde.

De exemplu, dacă sperați să transformați o cunoștință într-o prietenă, puteți începe prin a vorbi despre locul în care locuiți amândoi, care este ideea voastră despre o zi perfectă și ce fel de slujbe aveți. Pe măsură ce vă simțiți mai bine unul cu celălalt, puteți începe să puneți întrebări mai personale, cum ar fi ambițiile profesionale sau cele mai frumoase amintiri.

Dacă ești interesat să încerci această abordare, articolul nostru detaliat despre cum să te împrietenești rapid cu cineva conține o mulțime de sfaturi, plus mai multe detalii despre cercetarea lui Aron.
Matthew Goodman
Matthew Goodman
Jeremy Cruz este un pasionat de comunicare și un expert în limbi străine dedicat să-i ajute pe indivizi să-și dezvolte abilitățile de conversație și să le sporească încrederea în a comunica eficient cu oricine. Cu o experiență în lingvistică și o pasiune pentru diferite culturi, Jeremy își combină cunoștințele și experiența pentru a oferi sfaturi practice, strategii și resurse prin intermediul blogului său larg recunoscut. Cu un ton prietenos și care se potrivește, articolele lui Jeremy își propun să dea cititorilor puterea să depășească anxietățile sociale, să construiască conexiuni și să lase impresii de durată prin conversații cu impact. Fie că este vorba de navigarea în medii profesionale, întâlniri sociale sau interacțiuni de zi cu zi, Jeremy crede că toată lumea are potențialul de a-și debloca priceperea în comunicare. Prin stilul său captivant de scris și sfaturile practice, Jeremy își ghidează cititorii spre a deveni comunicatori încrezători și articulați, promovând relații semnificative atât în ​​viața lor personală, cât și în cea profesională.